Intel Pentium II

Intel Pentium II se na svět přiřítilo v květnu roku 1997 a spolu s chladičem to je pořádný kus hardwaru, který potřeboval i větráček. První byly vydány frekvence 233MHz, 266MHz a 300MHz. Jádro dostalo název Klamath, bylo vyrobeno technologií 350nm a používalo napětí 2.8 Voltů. O několik měsíců později, přesně v lednu 1998, přišly další, tentokrát byly vyrobeny technologií 250nm, nesly název Deschutes a  provozní napětí jim bylo sníženo na 2.0 volty. Jejich frekvence započala na 266MHz a úplně poslední model měl 450MHz.

Všechny tyto procesory jsou inovací Pentium Pro + jim byly přidány multimediální instrukce MMX, které byly představeny v lednu 1997 u procesorů Intel PentiumMMX. Zatím co klasické Pentium 1 v minulosti používalo tolik oblíbené klasické nožičky, zde u Pentium 2 je to Slot 1, který spíše připomíná PCI sběrnici. Tohle se vám jen tak poškodit nepovede, nožička se jen tak neohne nebo neupadne, ale na výrobu bylo toto řešení dražší. Proč ale vlastně Intel šel do tohoto Slotu 1?

Tím důvodem byla L2 cache, kterou chtěl mít Intel co nejblíže k samotnému jádru procesoru a pro vzájemnou komunikaci používají svoji vlastní cache sběrnici. Velikost cache měly všechny procesory stejnou, tedy 512KB. Byly na to použity klasické (a v té době levné) Burst SRAM, které pracovaly na polovině taktu procesoru z toho důvodu, aby CPU mohly dosahovat vyšších frekvencích. Díky Segmentu Register Cache měl procesor i lepší 16-bitový výkon. Velikost L1 cache byla 32KB, tedy stejně jako předchozí generace Pentium 1.

Od frekvence 233MHz po 333MHz byla rychlost systémové sběrnice (FSB) 66MHz a od 350MHz po 450MHz už 100MHz.

1997

 

1998

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Intel Pentium II

  1. Asi by stálo za to doplnit, že Pentium II bylo vlastně Pentium PRO s MMX instrukcemi, což je asi jediný společný znak s původnim Pentiem. A Pentium III = Pentium II + instrukce SSE navíc. P4 byla už úplně jiná architektůra (osobně to považuju za omyl a slepou uličku). Následující Core a Core2 a „ička“ už zase jedou na prapůvodní architektůře z Pentia Pro.

    1. To že je P4 slepá větev, to tam mám u obrázků. To že Core a Core2 vychází z Pentia Pro jsem teda nevěděl, měl jsem za to, že tyto procesory vyšly z Pentia M, kdy právě tyto procesory na frekvencích 2GHz při 30W hravě porážely 3.2GHz Pentia 4 při 95W i víc :-). Intel byl v té době mocná firma (stále je), tak týmů na vývoj CPU měla víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *