M602 je československý souborový manažer od firmy Software602 s.r.o., který byl určený hlavně pro MS-DOS a byl uveden na trh v roce 1991. Mohli jste ho vidět na výstavě Invex Computer 91 jako novinku, kde získal cenu Křišťálový disk. Pokud jste tam nebyli, určitě jste ho mohli vidět i v dalších letech a ještě v roce 1997, kdy byla vydána poslední verze 3.0. Pro ty, kteří neví co si pod souborovým manažerem představit, stačí když si ve Windows otevřou Průzkumníka souborů a to hned dvakrát. Jeden dají vlevo, druhý vpravo, nastaví na jedné straně disk C, na druhý D a muže začít přetahovaná souborů. Nebo se podívají na moje video a v budou hned v obraze 🙂
To samozřejmě není všechno, M602 toho umí daleko více a z 90% se používají tyto funkce. Především je to vytvářet adresáře, do kterých dokáže kopírovat soubory, mazat, přejmenovávat, editovat, porovnávat a hlavně je spouštět. Zbývajících 10% funkcí, kterých je strašně moc, ale používat spíše nebudete a samotná uživatelská příručka má 253 stran. Pokud ale mám ještě nějaký vyjmenovat, bude to možnost soubory jednoduše komprimovat a dekomprimovat.
Změna atributů, buď jejich odstranění, aby šly soubory smazat a nebo naopak. Zjišťování jak je veliký je určitý adresář, zda se třeba vejde při kopírování na disketu 1.44MB a diskety dokáže samozřejmě i rychle formátovat. Jinak prostředí M602 je jak jsem po popsal výše, jsou to dvě okna, mezi kterými přeskakujete pomocí klávesy „Tab“, nebo samozřejmě můžete používat myš a danými funkcemi pracovat se soubory. Pokud bych měl M602 porovnat s jiným manažerem pod Windows, byl to Total Commander.
Já a M602: Budu upřímný, ani nevím zda jsem ho používal, asi v určitém období ano, na HDD jsem ho měl, měl jsem ho i na disketách zazálohovaný, ale tak stejně jsem měl i Norton Commander.
Každopádně jde o starý vynikající program, který nesmí být zapomenut, přeci jen jde o náš československý křišťálový softwarový skvost.
A co vy na tenhle program, byl to váš favorit, nebo jste používali úplně něco jiného??
Nyní většinou používám hbitý a úsporný Volcov Commander, nicméně M602ka byla dlouhou dobu poslední položkou mých autoexec.bat souborů 🙂 Její rozhraní mi vždy přišlo ze všech DOSových dvoupanelových manažerů nejčistší a nejpřehlednější.
Už si to teda tolik nepamatuju ale ono se rozhraní těch managerů nějak lišilo ? Dlouho jsem kdysi žil v tom že M602 je jenom překlad Nortona. Myslim že i klávesový zkratky měly stejný. Volkova jsem zahlíd párkrát u někoho a ani jsem nevěděl, že to neni Norton.
Inspirace M602 je určitě z Nortona, ale když našinec potřeboval originálního diskového manažera, asi vzal M602, předpokládám že byl dostupnější a levnější.
Drobné vizuální rozdíly tam jsou 🙂
Zkusil jsem dohledat co nejvíce DOSových souborových manažerů a natípal screenshoty – http://www.high-voltage.cz/2017/obrazem-24-spravcu-souboru-pro-dos/
Tiež som používal M602, ale časom pri ostatných ovládačoch mi zo základných 640kB moc neostalo, tak som prešiel na Volcov. Síce nemal toľko funcií, ale zo základnej pamäte žral fakt minimum.
Manuál uvádí 6KB a pokud dáš /s, tak jen 2KB.
Mám v obýváku vystavenou originálku na 5,25 disketách 😉 Ale používal jsem spíše Volcova.
A jaká je to verze?
M602 jsem hodně používal v 90. letech. Jeho nevýhodou třeba v porovnání s Volkovem byla nižší rychlost, což bylo znát už jen třeba po dokončení příkazu, než se znovu načetlo UI. Celkově ale PC s 20MHz 386SX/DX, na kterém se část RAM vyhradí jako disková cache, nabízí více než dostatek výkonu pro pohodlnou práci.
M602 jsem měl rád, protože měla nejvíc funkcí. V rámci volunteeringu učím děti počítače (jak fungují) a na poslední hodině jsem použil M602 (na mém oblíbeném notebooku Toshiba T2200SX) pro ukázání, jak jsou i obrázky a text uložené v jedničkách a nulách. Od určité verze M602 lze totiž libovolný soubor otevřít nejen v HEXA, ale také v binárním zobrazení. Vhodně zvolené BMP a TXT (v kombinaci s ASCII tabulkou, která je v M602 taky) jim po měsících snahy konečně během pěti minut daly tu správnou názornou představu, že jim s těma jedničkama a nulama nekecám.
Zdravím milovníky starých dobrých počítačů. M602 jsem měl na svém prvním počítadle – Commodore Colt – komerční oholená PC10. A u M602 jsem zůstal na svých starých počítačích (po 486) dodnes a sám si myslím, že pro běžné použití je dobrá. V práci jsem krátce používal T602, ale brzy jsem přešel na MAT, texťák fy Cybex. Byl to nejen texťák, ale jakýsi ofis. Velmi komfortní myšoidní program (v době T602 rozhodně). Chybělo mu poze tlačítko „zpět“. Z nostalgie ho mám na 486 dodnes, taky mám mnoho disket napsaných v MATu. Taky jsem si vyzkoušel ET Klasik, ten byl o něco dál, ale bohužel, zabil to Bill svýma oknama. Tím skončily bezproblémové programy a začala jiná hit paráda.
MAT byl skvělý, rád bych ho po letech zase někdy omrknul, ale instalačku už bohužel nemám. Škoda že byl téměř neznámý.
MAT byl textový editor, jeho krabici jsem nikdy neviděl a nevím ani jak vypadal její obsah. Já osobně jsem ho nikdy nepoužíval, mně stačila T602 🙂
Je volně ke stažení?
Na Internetu se určitě najít dá.
Existovala i téměř neznámá verze WinM602 (mám origo instalačky). Byla myslím součástí opravdu velkého balíku programů od Software 602 pro Windows (95?). Balík obsahoval krom instalačních médií asi 5 nebo 6 knih, moc pěkné provedení. Ještě ho někde mám. I fotky mám (někde).
M602 jsem měl na PC hodně dlouho, opustil jsem ho až když jsem přestal mít čas na hrátky v DOSu.
ve videu na stránce M602 – souborový manažer je v odstavci s konfigurací bleška: DAIMOND namísto správného DIAMOND (česky diamant).
Díky ? ale to už asi neopravím ?
My sme od začiatku (1996) používali Volkova. Potom jeden známy na počítači doniesol Dos Navigator a pritom sme už ostali dokonca.