Časopis CHIP – leden 1993

Hned v úvodu prvního čísla 1993, se šéfredaktor Milan Loucký zmiňuje o rozdělení republiky, rok 1992 byl tak dobrý, že dochází k zlevnění časopisu. Zmiňuje se o dlouho očekávaném procesoru Intel, není tam napsáno o jakém, ale určitě jde o Intel Pentium 60 a 66MHz. Začíná se rozjíždět komunikace pomocí emailu a napomoct tomu má Windows 3.11. Trochu zajímavá je úvaha, zda něco překoná teprve začínající aktivní barevné TFT disleje. Hned první článek je o tom, jak se do Prahy do ulice Panské v poslední listopadový týden nasomroval Microsoft a otevřel tam pobočku. Co je zajímavé, že počeštění produktů této firmy probíhal v Irsku a pomalu se přesune do ČR. K Microsoftu se taky připojují firmy Software602, Borland a plánuje se založit pobočka BSA. Kdo neví co to je, tak je to na softwarové piráty a jejich výdělky z kopírování softwaru. Firma SONY uvedla v září 1992 hifi rekordér na 2.5 palcové mini disky s délkou záznamu 74 minut, tato technologie se připravuje do světa PC, jako úložné medium o kapacitě 100-120MB (někde bych svůj dávný přehrávač měl mít, ale kde…). Microsoft chce v budoucnu představit zvukovou kartu, která bude sloužit pro ovládání PC hlasem. 


Hardware

PC tuning: Urychlovače CPU a řadiče cache – Zrychlujeme stávající stroje, ale jedno je jasné, ani pomocí PC tuningu nikdy počítač nepřekročí hranice své třídy. Z počítače s procesorem 386 se může stát výkonný stroj, který se skoro vyrovná 486-tce, ale z počítače co má CPU 286, se nikdy nestane 32-bitový.

486SX s Intel OverDrive – článek se zabývá porovnáním i486SX 25MHz vs Intel OverDrive 486DX 25Mhz. Intel OverDrive jede taky na 25MHz, ale uvnitř má frekvenci 50MHz a navíc obsahuje koprocesor. Nejde tedy o zrychlení stávajícího procesoru, ale o jeho výměnu a zlepšení je okolo 15%. Pokud bude využíván koprocesor, dojde ke zrychlení ve výpočtech o 35%. Článek je ale o tom, že Intel OverDrive zaujme místo v patici koprocesoru, pokud je 486SX přiletován napevno, jinak by přeci stačila ona výměna 🙂

Intel RapidCAD – tohle je procesor 486 zabalený do pouzdra procesoru 386 a do jeho patice. Prostě vytáhnete klasický cpu 386 a místo něho dáte Intel RapidCAD, tím máte z 386 na 90% 486. Dobrý ne 🙂

Řadiče paměti cache pro disky IDE – tyto ISA karty Lion CD 600, Promise DC-2030, DSM Supercache 1616 mají svůj vlastní procesor a svoji paměť RAM. Je to takový subsystém mezi diskem a sběrnicí počítače. Ovládají pevný disk a ve své vlastní paměti RAM trvale udržují část diskových dat. Tím procesor dostává data mnohem rychleji,  zkrátí se i přístupová doba na pevný disk a zrychlí se přenos dat.

Rozšiřujeme RAM kde to nejde – pokud jste někdy měli počítač řady 286, 386, která neměla žádné sloty pro další paměť, stačilo koupit Kingstone KTM-16AT, ta měla osazeno 2MB RAM a nebo Acculogic RAMpAT – Plus bez RAM. To jsou rozšiřující ISA karty, které mají na sobě SIMM sloty a maximálně do ních dostanete 16MB RAM.

High-End-PC – bylo v té době 486DX na 50MHz, MB Orchid Superboard II (486-50) osazená 16MB RAM 60ns , grafika Orchid Fahrenheit 1280D a k tomu SCSI disk od Quantum s kapacitou 240MB.

Speciální prostředky – a těmi se myslí vzdušný transport. Ty poskytují ventilátory, protože procesory 486DX50MHz bezpečněji pracují při nižších teplotách. S čepičkou plnou ledu nebo za chladivého vánku jsou čipy v mnohem lepší náladě. Pomalu a jistě začíná doba větráků, co chladí procesory.

Krátké testy – ty jsem ofotil a tam najdeme notebooky Compact LTE Lite/25, TravelMate WinSLC 486 od firmy Texas Instruments i s jejím procesorem a potom od Zenit Z-Sport 325S. Počítač CVS Quasar s atraktivní českou bednou a multimediální PC AcerPAC 150.

Dokonce jsou tam i dvě české hry, jedna je TopTrio – WEST a druhá šipky Darts. Koukal jsem na netu, že bych tu hru WEST zkusil, ale nikde jsem ji nenašel.


Nakonec jsem ještě ofotil ceník, kdyby si někdo chtěl složit retro PC z dobových cen a burzu.


Software

Tady mě zaujaly pouze dva programy. První je WinText602, to je textový editor pro Windows od firmy Software602,  je česky a stál 3998kč.


Druhým je IBase, to je databáze s obrázky a k tomu je i textový popis. Ten je taky česky a prodával se od 8000kč. To by bylo něco pro moji sbírku notebooků, i když ty ženský vypadají líp 🙂

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *