O tomto operačním systému Windows 98 jsem už napsal. Šlo o Windows 98 OEM a tyto verze jsou samozřejmě funkčně úplně totožné. Ale stejné není balení, OEM je takové to jednoduché, ne moc líbivé a mohli jste ho získat jen s novým počítačem. Kdežto jestliže se mluví o krabicové verzi, je to trochu jiný level a pro mě trochu svátek. V minulosti byly nějaké ty příležitosti ho získat, ale ceny se pohybovaly na můj vkus až moc vysoko a já vyčkával dál. Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká a tak se i stalo.
Přes můj kontaktní formulář (už je bohužel nefunkční) se ozval člověk, který ho měl, navíc byl tak moc ♥hodný♥ a dokonce mi ho podaroval. Ve skutečnosti jsem dostal dva, takže jeden se mohl otevřít a ten je na fotkách. Medium jsem ovšem neotvíral, protože ho nikdy nepoužiji, ale obsah krabice jsem moc chtěl znát. Mít systém jen jedenkrát, neodvážil bych se ho otevřít.
Na první i na druhý pohled je krabice opravdu výstavní, nemusí se za nic stydět, hraje pěkně barvami a tím dost vyniká. Samotný operační systém ale není proti Windows 95 nijak revoluční a hlavně dohání novější vydaný hardware. Vyfotil jsem tedy krabice obou systémů, jak je vidět, jsou si i tady hodně podobné a jen okno u Windows 98 je tak nějak víc zářivé. Že by předzvěst, že vyšla mocná hvězda, která jen tak nepohasne a bude tu svítit na dalších 100 let? Zatím se jí to daří, ne všichni ji však mají rádi.
Já osobně se v minulosti těch systémech nikdy moc nehrabal, sloužily mi na hraní her a tam jsem problém neměl. Je ale pravdou, že tento systém jsem musel aspoň dvakrát do roka znovu instalovat. Jednak jsem dost často měnil hardware, třeba pevné disky letěly s kapacitou rok co rok pěkně nahoru a základní desky s výkonnými procesory taky. Byla to taková trochu jiná doba, než je tomu dnes, přeci jen PC-AT neměl každý a tak snad díky tomu fandů bylo víc. V roce 2019 se už počítače staly běžnou součástí domácností, a co víc, i hračkou pro malé děti, protože to přestala být tak drahá záležitost a taky tomu napomohl Internet.
Netvrdil by som, ze „Windows 98 OEM a Retail jsou samozřejmě funkčně úplně totožné“. Plati to sice po nainstalovani systemu, ale nie pred. OEM CD je totiz na rozdiel od Retail verzie bootovatelne. Takze u OEM staci k nainstalovaniu Windowsu len to samotne CD medium, zatial co u Retailu je k rozbehnutiu instalacneho procesu potrebna bootovacia disketa.
No já to samozřejmě myslel tak, že když se nainstaluje OEM nebo Retail, je výsledek stejný. Navíc jsem nikdy Retail neinstaloval, proto to určitě nevím, že Retail není boot a potřebuje na 100% disketu.
Zdravím! Přiznám se že i jako pracovníkovi IT oddělení, který tu dobu pamatuje, mi to vlastně docvaklo až s vašim komentářem :o) Ale je fakt, že mi jsme díky téměř jednotnému HW už tehdy používali hlavně image (ghost – to nám ušetřilo opravdu hodně práce).
Ale matně si pamatuji že někdy se instalace (čistá) začínala disketou a někdy to šlo z CD. Tehdy jsem to neřešil.
Někdo to zapomene, někdo to vůbec netuší, že z jednoho jde boot přímo, tedy OEM/CD a zrovna z toho dražšího jako je Retail ne. Takže díky za vyjasnění a užitečné komentáře.
Windows 98 byli velmi vynikajicí počítačové systémy, musím říct že to už byli počítače které měly velmi vysokou kvalitu, od windows 95-windows 10 byli velmi úspěšný.