Excalibur – to nej z čísla 0 a 1

Roku 1990 vyšlo první číslo Excalibru, jako příloha časopisu PCM Computer. Všeho všudy tam byly tři hry. Za zmínku stojí Space Quest 1: The Sarien Encounter. Zápletka je, že náš zatím ne hlavní hrdina, je uklízeč a usne ve svém kutlochu, kde má pracovní nářadí, smetáky, lopatky, dezinfekce a podobně.  Probudí ho alarm, kdy je loď napadena. Hra to není špatná, ale už v té době byla stará, stejně jako všechny recenzované hry v nultém čísle Excalibru. Přesto Space Quest 1, jako adventure, se dá hrát i dnes, díky humoru a podání hry. Hru jsem testoval na počítačích Atari Mega 1, PC, a Amiga A1200. Je úplně jedno, na čem to spustíte. Hra vypadá, i se hraje stejně na všech platformách, což je trochu škoda, protože zvukové efekty i hudba mohla být na Atari či Amiga úplně jiná. No a v srpnu roku 1991 vyšel remake této hry. Byla vylepšená grafika i ovládání a i hudba, zvláště při použití zvukového modulu Roland MT-32.

Dodatek: Pokud to někdo bude číst. V době vydání 1986 si asi v ČSSR tuhle hru moc lidí zahrát nemohlo. V době recenze 1990 v ČSFR si myslím, že to o moc lepší nebylo, vždyť započala doba 8 bitů u nás. Tak kdo ji hrál v té době u nás??? Nebo jsme všichni jen slintali, jako já 🙂 .

V Excalibru číslo 1 už je her víc, celkem 13. Já si vyberu ty, co za to stojí si zahrát úplně dokonce a někdy je zahraji a udělám recenzi + obrázky a video.

První, co mě zaujala,j je hra Millenium 2.2. Hru jsem testoval na počítačích Atari Mega 1, Amiga A1200 a PC. Jde o sci-fi strategii, kdy lidstvo svoji Zemi trochumillenium pochroumalo Ruskými atomovými doutníky, možná že to celé začala Čína, nebo Američané a nebo úplně někdo jiný, to už se nedozvíme. Každopádně na Marsu a Měsíci, to jsou jediné základny co zůstaly, proběhlo sčítání lidu na matičce Zemi a výsledek je nula. Hra vypadá dost komplexně, výzkum, výroba, další kolonie, vesmírné lodě, jak bojové, tak i přepravní, střety s emzáky, takže pro stratégy výzva. Doporučuji zahrát na Amize či Atari.

Dodatek: Určitě pokud jste ji někdo někdy hráli, ať už teď, nebo v době vydání hry, neváhejte napsat vaše dojmy.  

Maniac Mansion adventura s trochou šíleného příběhu, nebo úplně, čert ví.  Jde o takový šílený dům, kde jsou šílení i lidé a šílená stvoření. Když se ztratí Maniac Mansionspolužačka našeho hlavního hrdiny Dejva Millera, tak se se svými spolužáky vydají do domu kamarádku hledat. Na výběr je 6 spolužáků, každý má trochu jiné vlastnosti, ale půjdou s vámi do domu jen dva. Hra je docela známá a taky v pozdější době dostala remake. Píši o ní hlavně, protože hra jede i na Commodore 64 a vůbec tam nevypadá špatně na 8bit. Je to sice trochu omezené barvami, kdy barva kůže Dejva je stejná, jako malba na zdi či barva dveří, takže zmizí nos a krk z profilu, ale i tak je to velký úspěch pro Commodore 64.

Dodatek: Hrál tuhle hru někdo právě na Commodere 64 a dohrál???

Super Cars

Určitě za pokus stojí zahrát si hry: Police Quest – In Pursuit of the Death Angel, ale pocit že hrajete Space Quest je velký a hru Super Cars, kde je podobnost s hrou Micro Machnines.

Co určitě nemá cenu hrát, je hra The Gold of The Aztecs, podobných her je spousta a mnohem lepších.

Tady jsou všechny dobové recenze na hry, co vyšly v těchto číslech, kde má i video ukázky a srovnání z jiných počítačů.

Číslo 0
aaaaa
Číslo 1

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

7 komentáře “Excalibur – to nej z čísla 0 a 1

  1. “ V době recenze 1990 v ČSFR si myslím, že to o moc lepší nebylo, vždyť započala doba 8 bitů u násL“

    Era 8bitu zacinala minimalne na zapade cech mnohem driv. My meli ZX cca v 84. roce, sice celkem rarita, ale sami jsme v tom nebyli. V 90. roce jsme uz meli „dohrano“ na C64 a koketovali s A500 (16bit)

    1. gaff, můžeš být prosím konkrétnější u sebe??? V mém okolí bylo několik počítačů, ale do roku 1993-94 to byly z 90% 8bity. Já osobně jsem vlastnil 8bit (Didaktik M), až od roku 1991/duben do 1993 a slintal jsem.

      1. Píšeš, že éra 8bitů začínala v roce 1990. Není to pravda. 8bity frčely už několik let, ZX spectrum, C64, atari 800, didaktik, sharp atd. Jen to tenkrát mělo jen pár lidí. Naprostá většina neměla ponětí, že se to dá sehnat. Vlastně ani nevěděli, že to mají chtít shánět….

        1. Ano píšu. ale je tam slovo „u nás“. Tím myslím dnešní ČR a SK. Dále si myslím, že v době 1989-1993-4 byl u nás v domácnosti nejrozšířenějším počítačem 8bit, stejně jak tomu bylo do roku 1982-1989, jen to měl opravdu málo kdo.

          1. Jo, tahle máš pravdu. V těch 80.letech na západě čech ale opravdu byly. Nehledě na to, že už tenkrát jsme tu měli učebny s IQ151 a PMD85. Abych to shrnul, tvrdím, že doba 8bitů v ČR začala mnohem dřív než v roce 1990, jak píšeš v článku. A amigy se co já vím začaly šířit opravdu spíš až po tom 92.roce. Já ji koupil v 93.

            1. Jak sám píšeš, Amigu si měl až v roce 93, takže hru „Space Quest“ si na svém domácím počítači nehrál. Jaký počítač si měl před Amigou?? Je jasné, že u nás byly 8 bity, ale jejich masivní domácí rozšíření, nastalo právě po roce 1989 a tím i zlatý věk 8 bitů u nás.

              1. Jo, takhle už s tebou souhlasim. My měli v 84.roce ZX+, později C64 kvůli lepšímu zvuku a nakonec amigu v 93. Pak přišlo PC a zlatej věk pro mě skončil 🙂 Je pravda, že k nám lidi stáli na počítače frontu… ale pár lidí mělo didaktika, později už i C64 a atari 800, ale to už bylo těsně před převratem, tipuju kolem 88.roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *