O mně

Není to úplně o mně, ale je to o mně a počítačích.

(1984-1987) První setkání s počítačem se uskutečnilo v roce 1984, kdy si taťka kamaráda Jaroslava K.  koupil v Rakousku počítač ZX Spectrum 48K (gumák). K tomuto počítači jsem se dostával velice zřídka. Byly to hlavně víkendy a letní prázdniny do roku 1987. Pamatuji to jako dnes, co byla první hra, kterou jsem tam hrál. Byly to takové čáry a v nich mezery, ty se pohybovaly doleva, doprava, dole stál srandovní panáček, jak je u hry šibenice a nahoře byl druhý panáček se sukýnkou. Cíl byl jednoduchý, dostat se za svou milou. Jak se hra jmenovala nemám páru. Hrávali jsme takové ty nejvíc známe hry, Jet Set Willy, Jetpac, Pssst a další. Pro lepší představu, pokud jsem na tom počítači strávil 50 hodin za rok, byl to rekord. Další setkání v těchto letech se konalo v podniku, kde pracovali rodiče. V oddělení programátorů, co táta domluvil, jsem se párkrát mohl setkat s PC-XT. Z mého pohledu děsné zklamaní, nemělo to barvy, ty já zažil u ZX Spectrum a bylo to samozřejmě černobílým monitorem.


(1988-1989) Další setkání s novým počítačem s názvem Maťo. Dostal ho můj nejlepší kamarád Luboš K., který byl nemocný Maťoa byl přes 1/2 roku doma. Je to trochu ironie, když k lepšímu počítači ZX Spectrum jsem měl omezený přístup, tak u Maťa jsem mohl trávit 2-3 hodiny denně. Jenže to byl děsný počítač. První hra, co do něj Luboš nabouchal, byly černé kraje a ve středu obrazovky bílý koridor, co se různě kroutil, v tom koridoru bylo letadlo, co nesmělo narazit do toho černého. Už ani nevím, zda tam byly i nějaké překážky, no zábava jak noha. No každopádně se Luboš nenudil, všechny hry co do to chtěl dostat, musel opsat. Já vstoupil do puberty. První, co jsem zdědil po bratrovi, byla motorka, bohužel zadřená, musel jsem si ji opravit a hned potom následoval řidičák. Benzín za 4Kč za litr + olej do benzínu M2T. 


(1990-1991) V tomto roce nastala u Luboše změna. Prodal Maťo a mamka mu doplatila na Didaktik Gama. Určitě příjemný obrat, jenže se mnou už těžce mlátila puberta. Počítače se odsunuly za motorku, ženský a zábavy (tanec+pití). Samozřejmě jsem k Lubošovi pořád chodil a pařili jsme.


(04/1991) Tu se začíná psát historie mého prvního počítače Didaktik M od firmy Didaktik Skalica. Dostal jsem ho na narozeniny, za cenu 2990, no neberte to. V té době jsem se vážně nepídil, který počítač je nejlepší. Znal jsme jen ty počítače, o kterých jsem psal a stejně bych dražší nedostal. Taky asi pomohlo to, že i většina lidí měla tyto stroje. Luboš už nějaké znal a měnil s nimi hry. Já později zjistil, že mám 2 lidi ze svého okolí, co měli Didaktik. Za jiných okolností bych se u nich doma nevyskytl. Během toho roku jsem si pořídil ještě tiskárnu TESLA BT-100, ta se nedochovala.


(04/1992) Zakoupena disketová 5.25 mechanika za 3990Kč a tento rok přišla i ta velká rána v podobě Wolfenstein 3D, ale nepředbíhejme 🙂 V červnu jsem potkal holku, nebudu moc detailní, už s ní nejsem. Ta holka byla účetní a ve své práci používala PC-AT  286/16MHz s 1MB RAM a 14 barevný monitor. Někdy na konci léta, když jsem byli u ní poprvé v práci po pracovní době, tak mně ukázala hry, celkem byly 3, Block Out, Links Golf a Gogilla.bas co byla součástí MS-DOSu. Nic moc, no, ale s Gorilou šlo něco dělat, kdo prohraje udělá to či ono 🙂 Někdy ke konci roku se v tom počítači zabydlel právě Wolfenstein 3D, co tam hráli kolegové. Když jsem poprvé otevřel dveře, sejmul svého prvního nácka, bylo jasný co přistane na stole po Didaktiku, ale trvalo to ještě rok, než se tak stalo. Pamatuji že po nějaké době jsem Didaktika sbalil do krabic a potom ho chtěl půjčit můj druhý nejlepší kámoš Mirek R. Nepamatuji si že by ho vracel, nicméně v roce 2008 byl nalezen ve vestavěné šatní skříni v bytě, kde bratr započal rekonstrukci bytového jádra a kumbálku.


(12/1993) Blížily se Vánoce a já už věděl co si nadělím pod stromeček. Než jsem si ale PC koupil, předběhl mě Luboš K. se svou PC 286kou. Nepamatuji si důvod, ale měl jen černobílý monitor, asi to bylo levné s tím monitorem. Nicméně moje PC UP BAM/12 286/12MHz s 1MB, FDD 1x 5.25 1.2MB + 1x 3.5 1.44MB a 40MB HDD jsem kupoval s ním na inzerát v Brně. Kompletní bedna vyšla na 10.000Kč a monitor dle výběru. Samozřejmě jsem si vybral VGA 14 barevný monitor za 5000Kč, Luboš K. se sním taky domluvil na ještě jeden monitor, tak měl taky barevný. No šťastné to Vánoce s Wolfenstein 3D a s Dune 2. 


(04/1994) To jsem do své 286tky namontoval nově koupený Sound Blaster 16, jednoduše řečeno, bylo to boží. Ke konci roku se mně naskytla koupě desky 386SX20MHz s 2MB SIPP za 1000Kč. Neváhal jsem a ještě v tomto roce jsem byl hrdým majitelem 386ky. Deska 386 pocházela od souseda, co měl dítě o dost mladší než já. Ale až byl starší, tak jsem se tak nějak sešli a dokonce jsme spolu později i hrály hry po modemu. Naši tátové se znali, pracovali i v jednom podniku a jeho táta dokonce před tou 386kou, co jsem od něj koupil za 1000Kč, vlastnil Commodore 64 a to jsem vůbec nevěděl. Když předělal PC na 486DX33MHz se 4MB, tam jsem poprvé viděl a slyšel DOOM. Další brouk do hlavy a ne poslední 🙂 Deska 286/12MHz+1MB RAM putovala do kumbálku, kde byla v roce 2008 nalezena stejně jako Didaktik a bedna byla v garáži s mechanikami. V tomto roce začínám podnikat, času na PC méně a méně.


(1995) Tu to začíná být trochu boj. Hraji méně, ale peněz do počítačů vrážím více. Luboš K. se později přiznal, že byl trochu naštvaný, že já měl 386ku a ještě tak levně. Reagoval tím, že na začátku roku jsme jeli do Brna, tentokrát už to byl obchod a tam koupil desku s procesorem 386DX40MHz + 4MB a 16bit zvukovku. Já od souseda stáhl Doom a pařilo se. Doom už mě tak moc nechytil jak Wolfenstein 3D, jelikož to bylo dosti pomalé, přesto jsem v polovině roku svoji 386ku prodal, abych koupil počítač ESCOM 486DX40MHz, 4MB RAM, 120MB HDD, SB AWE 32, 2x CD-ROM a na něm hry byly jiný kafé. Na Vánoce potom přibyly další 4MB RAM, abych mohl hrát Star Wars: Dark Forces, který vyžadoval 8MB RAM a paráda! Na fotce u počítače je můj první syn ročník 1994 a už paří, stejně jako dnes 😀


Potom už to začíná být dost nepřehledné, protože jsem HW měnil dost často, abych si zahrál všechny novinky. Tak jen napíšu z čeho jsem byl dost paf 🙂

  • 1996 – PCI / S3 Virge DX 2MB s přibalenou hrou Terminal Velocity + Modem s Lubošem K. na pařby DOOM a Warcraft. Za 1Kč v rámci města spojení na celý den. Tomb Raider!
  • 1997 – Voodoo1
  • 1998 – CD-RW Mitsumi 2600TE
  • 1999 – GeForce 256 + 3D Mark 2000

Mé top tři 3D akční hry:

Mé top tři adventury hry:

Mé top tři strategické hry:

  • DUNE 2
  • Warcraft
  • Command and Conquer

Mé top tři závodní hry:

  • NFS 1
  • Stunts
  • Formule GP 1

RPG, lítací simulátory, logické rychlíky jsem skoro vůbec nehrával.

Další oblíbené hry: Tomb Raider, Duke Nukem 3D, SW: Dark Forces, Theme Hospital, Carmagedon, Kingpin, Outlaws, Settlers, UFO: Enemy Unknown, Quake, Heretic, Hexen, Quarantine a další a další podobného ražení.


A tady vzniká web

2023

2018

27 komentáře “O mně

  1. Mám tady fotky základové desky NB Acernote 350PC, které jsem pořídil při výměně CMOS baterie. Chcete si je doplnit do popisu?

  2. mam tady notebook HP Omnibook 900 ma jen rozlitej display jinak je plne funkcni muzete volat 728cenzura.

  3. Dobrý den,
    mám notebook HP Omni Book XE3-intel pentium III s Windows XP.
    Nepoužíval jsem jej, napadlo mne zda by se dal zprovoznit pro využití na chatě. Vyplatila by se případná výměna některých komponentů?
    Prosím o radu.
    Děkuji

  4. Dobrý den,prosím Vás asi jedině Vy mě můžete zachránit..Máte prosím ještě ten počítač Olivetti PCS11? Mám ho také,ale s nefunkčním zdrojem.Opravil bych ho,ale potřebuji znát hodnotu dvou odporů.byl by jste tak moc hodný a mohl mi je na vašem PC oměřit?

      1. No to ano.Já Vám tou radu rád zaplatím.Jedná se mi opravdu o záchranu tohoto mnou super PC.nebo pokud máte ještě jeden nefunkční nebo rozebraný na díly,tak odkoupím zdroj

  5. Dobrý den, jmenuju se Jaroslav Švelch a jsem historik počítačových her z Fakulty sociálních věd UK. Napsal jsem mimo jiné knížku Gaming the Iron Curtain o historii počítačových her v Československu 80. let (ironcurtain.svelch.com). Děkuju vám za skvělé stránky, na které chodím vždy, když si potřebuju připomenout, jak vypadal starý hardware. Nyní píšu kapitolu pro jinou knížku, ve které bych chtěl víc psát o Didaktiku. Mohl bych použít vaše fotografie počítače Didaktik Gama? Samozřejmě bych vás uvedl jako autora fotografií. S pozdravem JŠ

    1. Zdravím, a děkuji 🙂 Kniha o starých ČSSR počítačích, to zní dost dobře a bude v češtině? Co se týče obsahu mých stránek, každý si může vzít co chce a nemusí mě uvádět jako autora. Pokud by jste chtěl foto s větším rozlišením, není problém poslat.

    1. Ahoj a díky 🙂 Ta hra to by mohla být ona, ale i tak si ji můj mozek pamatuje jinak. Byla graficky jednoduší a nahoře čekala dáma v sukýnce. Netuším proč to tak mám…
      Jooo Saboteur byl super!

  6. Dobrý den, úplně nás ohromila vaše sbírka strých čísel časopisu Chip. Právě připravujeme článek k 30. výročí Chipu v České republice a na Slovensku. Rádi bychom tam váš web uvedli jako zajímavost. Můžete se mi ozvat na můj e-mail? Děkuji

  7. Ahoj všem, brouzdám po netu a chtěl bych zde napsat několik mých vzpomínek na počítače. Setkal jsem se s nimi v roce 1972 po 2leté!! vojně v Početnické a organizační službě SP (tehdy to znamenalo „státní podnik“). Byl to sálový RELÉOVÝ počítač, bez klimatizace, mohlo se tam kouřit a i svačit. Kravál byl neuvěřitelný. Již tehdy existovaly devadesáti sloupcové papírové děrné štítky s kulatými otvory a já jako technik jsem z nich stříhal proužky a nimi čistil kontakty relé. Výhoda byla v přístupu k čistému lihu (proužky se do něho namáčely) a občas se i popíjel s AMAROU (hlavně při odpoledních směnách). Pamatuji snímače těchto děrných štítků ještě s platinovými kartáčky a děrovače s elmagnety na pružinu. Pak přišla ARITMA 1010 s magnetopáskovými stojany, jejich řadičem a feritovou pamětí – spolu s bubnovou tiskárnou. Jako technik jsem při opravách uspěl s ovíjející pistolí a tím tenkým modrým drátkem, kterým jsem při hlášce na psacím stroji, spojoval jednotlivé „piny“ skříně počítače na další „piny“ další skříně. Ale oprava se stejně vyřešila většinou hlášce k operátorce (krásná holka v kratičkém bílém plášti) – Katko znovu nalouduj! Vstupem do počítače byly švédské děrovače osmistopé děrné pásky ADDO X, od r. 1978 se tato páska přenášela od externích zákazníku po tel. linkách dálkovým přenosem dat (DPD). Zařízení vážilo asi 200 kg, umožňovalo oboustranný přenos dat s rychlostí 200 byte/sec (OPRAVDU). Páska se poté vložila do snímače pásky připojeného k počítači a zadal se příkaz z psacího stroje. K mému překvapení to už pak byl frmol (rychlost posunu pásky cca. 1m/1s.). Na stojany počítače se navěsily kotouče s magnetickou páskou a jelo se. Bomba přišla v r. 1981, kdy firma (nějak) dostala z USA laserové snímače dokladů od IBM. Ty dokázaly nasnímat A4 s údaji za méně než 1 sec (samozřejmě se holky v krátkých bílých pláštích a krásnýma nohama musely nejdříve naučit psát strojové písmo) a výkonnost šla nahoru. Laser data ukládal též na magnetickou pásku a papír jako médium byl vytlačován. Nicméně osmdesáti sloupcové děrné štítky s obdélníkovém výsekem sloužily dále k změnám programu a jeho ladění. Toto zařízení se jmenovalo ARITMA130 , bylo schopno generovat nové štítky a též kopírovat stávající. Do paměti si uložilo 256 znaků v alfanumerické podobě a to je zvláštností – přes magnetickou záznamovou/čtecí hlavu na posuvný drát!!! Bylo to velmi krásné – zařízení mělo 80 velkých digitronů, při funkci vydávalo různé tóny a na procházející štítek tisklo v rastru 8 x 4 bodově i vyděrovaná data.

  8. Dobrý den.Mám doma Compaq Evo N600c,ale asi dosti starý.Někde jsem o všem slyšel,že má velkou cenu.Můžete mi k tomu někdo něco říci? Prosím na mail kor.al@seznam.cz děkuji

  9. Dobrý den sehnal jsem notebook Acer Notelight 370PC ale bohužel nemá rámeček na HDD ,nevlastníte náhodou někdo HDD case do tohoto notebooku ? Prosím pište na mail 16ales16@seznam.cz
    Děkuji

  10. Dobrý den. Všiml jsem si Vašeho testu počítače toshiba t3200. Také se mi jeden kousek dostal do ruky. Měl bych dotaz. Nevíte prosím jakým způsobem, kombinací kláves je možné se dostat do biosu? Děkuji. Buzek

    1. Já na to mám soubor test3.exe v adresáři DOS a tím se to dá nakonfigurovat. Pokud NB při stisku F1 nejde dál, tak stisknout CTRL+ALT+F1 a měl by dál pokračovat.

  11. Díky za rychlou odpověď. Vyzkouším. Ještě teď řeším problém s FDD. Také mi nefunguje a nemám do pc jak nasypat data. Přes seriový port bych to mohl zkusit, ale zase potřebuji pro spojení nějaký program, který nemám jak do pc dostat. Nezkoušel jste nějaké redukce na atypické připojení FDD? Uvažoval jsem na ISA řadičem a do něj redukci na CF kartu, ale tu redukci je nutné napájet a ty konektory jsou zase trochu jiné :/

    1. Ke mně se ten NB dostal i s HDD a bylo tam vše ve francouštině. Protože ale nemám funkční tu disketovou mechaniku, tak jsem všechny ty programy ve FR vymazal (byly to nějaký blbosti účetní a prd jsem tomu rozuměl) a nahrál tam svoje. Jediné co tam zůstalo, je právě MS-DOS 3.30 FR a ten soubor pro nastavení. HDD jsem tedy nakrmil přes COM na svoje testy a dokonce tam mám Windows 286. NB má dva ISA sloty, takže kdybych ho chtěl používat, což nechci, jelikož nevím co bych s ním měl dělat, tak odpojím HDD a do slotu dám IDE-CF. Což jsem chvilku měl, abych mohl pohodlně laborovat s pamětí RAM 4MB. Jelikož té základní 640KB jsem na některé novější hry měl málo. Stroj ale podporuje max. MS-DOS 4.01 a s ním se ji nepodařilo uvolnit. Zatím jsem další zkoumání odložil na jindy, ale mám ho pořád po ruce, protože mě pohled na něj vždy ohromí a co teprve ta oranžová obrazovka při zapnutí 🙂 Jak budu mít čas a náladu, soubor Vám pošlu na email, ale moc prosím nespěchejte.

  12. V pohodě. I tak moc děkuji. Kopírování přes com mě také napadlo, ale mám tam jen ten dos a teď si nejsem jistý jestli má v sobě příkaz na kopírování přes com. Klasicky v NC vím jak to udělat ale ne v čistém dosu. Nevím přesně jak to spojit s jiným pc. Pak by byl problém vyřešen a mechaniku bych nerešil. Ale nemohu tam teď dostat žádný soubor.

  13. Zdravím, zkusím Vám trochu pomoct, ačkoliv budu vycházet z mnou neozkoušených informací. Kdyby byla provozovatelná verze DOSu aspoň 6.0, daly by se k přenosu po sériové lince použít nástroje interlnk.exe a intersvr.exe. Jestli dobře chápu, tak tam je nějaký o hodně starší dos, takže asi jedině na zdrojovém PC zkusit „copy soubor com1:“ a na cílovém opak, tedy „copy com1: soubor“. Pravděpodobně bude potřeba s příkazem copy použít přepínač pro binární režim (/b). Jsem zvědav, jestli se Vám s tím zadaří :).

    Další přímočará možnost, pokud disk má normální 2,5″ IDE rozhraní, je demontovat ho a data tam nahrát přes USB adaptér (a rovnou si tam nakopírovat nějaký nástroj pro přenos přes sériový nebo paralelní port).

    Jinak ten výše zmiňovaný nástroj pro nastavení by měl být, pokud jsem dobře hledal, k nalezení na http://www.steptail.com/toshiba_t-series_support:toshiba_t3200 . Snad Vám to pomůže.

  14. Ahoj. Hned po mem komentari jsem interlnk a intersrv pouzil. I ten DOS 3 je obsahuje. Takze se mi podarilo nahrat co je potreba. Kazdopadne disk ma atypicke pripojeni, takze tam by to neslo. I tak moc diky za zpravu a radu, ale jiz jsem to vyresil 🙂

  15. Ahoj mám Panasonic CF-18 koupil jsem ho za hubičku a byl bez HDD a rámečku. Dokoupil jsem 60gb PATA disk a rámeček na Alliexpressu. Potřeboval bych to nějak dát dohromady. Jsem z Prahy a nevím na koho se s tímto veteránem obrátit 🙂 Díky za každou informaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *