Tak tu máme další zářez na pažbě. Jde o zvukovou kartu Ensoniq Soundscape Opus, která má v některých hrách přímou podporu s názvem SoundScape. Rok výroby je 1995. Konkrétně tento kousek je OEM, který byl dodáván různým výrobcům. Ti si na to dali štítek, tahle nese firmu Diamond a montovali je do počítačových sestav. V obchodě se koupit přímo nedala. V té době už značka Diamond něco znamenala, díky grafikám Diamond Stealth a později prvním 3DFX akcelerátorem Diamond Monster 3D. Testování proběhlo pod operačním systémem MS-DOS 6.22.
Parametry
- Standart: GM / 1MB ROM
- Parts: 32
- Voices: 16
- Tones: 128
- Drumsets: 7
- Output resolution: 18bit/32kHz
Hudba z her
Zpět tedy k samotné zvukovce. Karta má připojení na ISA 16-bitový slot. Pravděpodobně jde o odlehčenou odnož od Soundscape S-2000, ta disponovala 2MB ROM se zvukovými nástroji. Tahle zvukovka má jen 1MB ROM, kde má uložené skutečné zvuky hudebních nástrojů. Dále má jeden výstup na repro, vstup a vstup na mikrofon, to vše v 3.5 jack. Standartní GamePort pro připojení joystiku, nebo MIDI zařízení a 3x vstup na CD. Zvukovka je Generál Midi kompatibilní, takže 100% bude mít 128 hudebních nástrojů, dál s Ad-Lib , Creative Sound Blaster 2.0. Uvádí se že i s Roland MT-32, ale tomu nevěřím, hrát to určitě bude, ale špatně, stejně jako všechny zvukovky, co se snaží o emulaci Roland MT-32. Zvukovka má podporu 32-hlasovou polyfonii a 18-bitový D / A převodník. Je přítomna i paměť RAM, domnívám se, že okolo 128KB, která neslouží na ukládání dalších vzorku nástrojů, ale na nějakou manipulaci pro ovládání karty. Tu RAM paměť používá mikroprocesor Motorola 68EC000FU8 na 8 MHz a má mít 80000 tisíc tranzistorů. Na zvukové kartě pracoval i Robert Yannes, který navrhl zvukový čip SID použitý v počítačích Commodore C64 a byl i spolumajitelem firmy Ensoniq, kterou později koupila firma Creative Labs.
Teď něco z praktického použití. Zvukovka je Plug and Play (PnP), takže jsem použil MS-DOS Intel PnP software program pro inicializaci a ten ji skutečně detekoval. Instalace zvukovky proběhla docela hladce. Je potřeba mít na disku, pokud se zvukovka bude používat v MS-DOSu i nějaké Windows 3 a výš. Bez tohoto to prostě nejde, jelikož samotnou instalaci pro MS-DOS zvukovka nemá. Po nainstalování pod Windows se automaticky nainstaluje právě i pro MS-DOS a upraví Autoexec.bat a Config.sys. Potom už do budoucna, si stačí zálohovat jen potřebné věci pro MSDOS. Při jejím testování, jsem se zvukovkou jsem neměl žádné problémy. Pokud hra nemá přímou podporu SoundScape, stačí navolit General Midi a port 330.
Zvukové podání této zvukovky, bych řekl že je to nejlepší, které mají 1MB ROM paměti se vzorky nástrojů. Ovšem zvuk některých nástrojů, jako třeba kytara, zní trochu vyšším tónem v DOOM 1 i Duke Nukem 3D. Někdy se ozývají trochu falešné tóny, je to takové divné zakřivení zvuku. Celkový dojem ze zvukovky mám ale parádní, ale ten pocit cítím většinou ze všech, protože jak slyším všechnu tu hudbu ze starých her a zní to trochu jinak, díky originalitě dané zvukovky, tak mé uši jásají.
Určitě si to zkuste. Klikněte na tento odkaz: DOOM 1 / E1M1 a úplně dole je jejich porovnání.
Komentáře